• 17 grudnia 2022

Sosna pospolita – Sadzenie sosny pospolitej

Sosna pospolita – Sadzenie sosny pospolitej

Sosna pospolita – Sadzenie sosny pospolitej 800 600 a_sadz_up

Sosna występuje najczęściej w lasach mieszanych i jest nazywana wiecznie zielony drzewem. Porasta gleby piaszczyste, bielicowe, gliniaste, a także torfowiska. To gatunek, który jest światłolubny. Światło słoneczne to jednym z warunków, który bardzo sprzyja porostowi sosny zwyczajnej. Nie toleruje ona natomiast zanieczyszczonego powietrza.

Poza tym jest ona odporna na zmienne temperatury, suszę oraz mrozy. Nie potrzebuje szczególnych warunków pielęgnacji, jest drzewem o małych wymaganiach.

Sosna zwykle osiąga do ok.35 m wysokości, te rosnące w skupiskach drzew zwykle mają proste pnie o wysoko rozłożonych koronach. Pojedyncze, samotne sosny osiągają nieco niższe rozmiary a ich korony są znacznie bardziej rozłożyste i zaokrąglone.

Charakterystyka.

Sosna pospolita występuje także na obszarach wyżynnych, górskich i tam jej korona przybiera bardziej stożkowaty kształt.

Sosna sadzonki

Sadzenie sosny pospolitej

Sosnę można sadzić o każdej porze, należy jednak unikać susz i upałów. Najlepszą porą jest okres, gdy ziemia rozmarza lub tuż przed mrozami, aby sosny zdążyły się ukorzenić.

Iglaki można kupić o każdej porze roku, sadzić najlepiej  do końca jesieni.

Tuż przed sadzeniem nawadniamy drzewko. Wiosną i latem bryła korzeniowa sosny powinna znaleźć się równo z poziomem podłoża lub 1 cm niżej. Jesienią natomiast dołek powinien być 3cm głębiej. Szerokość dołka powinna się rozciągać bardziej niż rozłożystość korzeni, by sosna swobodnie mogła je rozłożyć w ziemi.

Sośnie dobrze jest zapewnić glebę o kwaśnym odczynie. Jest ona także  w stanie sama ją sobie zapewnić, m.in. poprzez opadłe igły, które po rozłożeniu zakwaszają ziemię.

Sosna zwyczajna sadzonki

Zastosowanie

Sosna pospolita to piękne drzewo iglaste, które zdobi lasy, ale także ogrody, tereny zieloni miejskiej i parki. Może występować w formie drzewa, ale i krzewu ozdobnego. Szyszki sosny pospolitej, które są jej niewątpliwą ozdobą brązowieją i dojrzewają w drugim roku jej życia.

Sosna pospolita ma wiele odmian, stąd można wybrać odpowiednią dla siebie.

Drewno sosny zwyczajnej jest uznanym i bardzo popularnym gatunkiem, wykorzystywane często do budownictwa, w stolarstwie, meblarstwie, a także przemyśle.